Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası koronavirüs önlemleriyle ilgili 14 altın kuralı açıkladı

Egemen

Hepiniz Haklısınız...
Yönetici
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası koronavirüsle ilgili 14 altın kuralı canlı yayında açıkladı.
Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan ve son olarak Türkiye'den de 1 kişiye bulaşan yeni tip (Kovid-19) salgınıyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ortak bir açıklama yaptı.

Sözü ilk olarak Sağlık Bakanı Koca aldı. Koca, koronavirüs önlemleriyle ilgili 14 altın kuralı canlı yayında tüm Türkiye'ye ilan etti. Koca, "Hasta olan kişinin maskeli olması gerektiği, hasta olmayan kişinin maske takmasının gerekmediği; yurt dışından gelenlerin 14 gün izole olması gerektiğini önemsiyoruz. Onun dışında maske önermiyoruz." dedi.

"EVLERİ UYGUN ŞEKİLDE SIK SIK HAVALANDIRALIM"

Bakan Koca sözlerini şöyle sürdürdü;

Risk somut ama çözümünde basit olduğunu söylüyorum. Vatandaşımızın mümkün mertebe yurt dışına zorunlu olmadıkça çıkmaması… Sadece Avrupa demiyorum artık görülmeyen ülke kalmadı. Yurt dışında olan vatandaşımızın da mümkün mertebe evinde odasından çıkmaması, evini uygun bir şekilde havalandırması, dışarı çıkacaksa maskesini kullanması, Türkiye'ye gelmek için de sınırları kapıları zorlamaması.

"YURT DIŞINDAN GELENLER KENDİLERİNİ İZOLE ETSİN"
Evden çıkmadan kendilerini izole etmelerinin yeterli olacağını ifade etmek istiyorum. Şu dönemde yurt dışından gelen kişilerin de; evden 14 gün boyunca kendilerini izole etmelerini istiyoruz. 14 gün boyunca dışarı çıkmamalarını, zorunlu çıkma durumunda maske kullanmalarını, odalarını havalandırmalarını söylüyoruz.

SAĞLIK BAKANI'NIN AÇIKLADIĞI 14 ALTIN KURAL
- Elllerimizi sık sık yarım dakika süreyle yıkayalım.

- Soğuk algınlığı olduğunu düşündüğümüz kişilerle aramıza 3-4 adım mesafe koyalım.

- Bulunduğumuz ortamları havalandıralım

- Giyeceklerimizi 60-90 derece sıcaklıkta normal deterjanla yıkayalım.

- Ateş, öksürük gibi şikayetlerimiz varsa maske takarak sağlık kuruluşuna müracaat edelim

- Ellerimizi ağzımıza, burnumuza ve yüzümüze dokundurmayalım

- Yurt dışından dündüğümüz ilk 14 günü evimizde geçirelim

- Öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnu tek kullanımlık mendille kapatalım.

- Yurt dışı seyahatlerini iptal edelim

- Lavaba, armatür gibi sık kullanılan yüzeyleri deterjanla her gün temizleyelim

- Yakın temaslardan kaçınalım

- Soğuk algınlığı belirtilerimiz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyelim.

- Maske takmadan dışarı çıkmayalım.

- Havlu gibi kişisel eşyaları ortak kullanmayalım.

- Bol sıvı tüketelim, dengeli beslenelim, uyku düzenimize dikkat edelim.

bakan-koca-bilim-kurulu-toplantisi-sonrasi-13003174_3280_m.jpg

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar