Google Merchant Center Nedir? Ne İşe Yarar?

Nursen

Paylaşımcı Üye
Google Merchant Center hesabınız, nızda en az kampanya yapınız kadar önemlidir. Her ne kadar hedeflemeleriniz, teklif stratejileriniz veya yer zaman planlamalarınız güzel de olsa eğer Google Merchant hesabınızı doğru kurmaz ve orada yer alan uyarıları dikkate almazsanız alışveriş kampanyalarınızdan verim alamazsınız.

Google Alışveriş kampanyalarında genel davranış tamamen kampanya yönetimi veya Google Ads hesap yönetimi gibi görünse de kampanyaları etkili hale getiren web sitesi ve Google Merchant Center yapılandırmalarıdır. Hadi nedenini açıklayalım. Öncelikle Google Merchant Center nedir?

Blog İçeriği

Google Merchant Center Nedir?

Google Merchant hesabınız, e-ticaret siteniz ile Google Ads hesabınızı birbirine bağlayan ve aradaki iletişimi sağlayan bir platformdur. Google’ın doğru insanların karşılarına doğru reklamları çıkarabilmesi için birtakım bilgilere ihtiyacı vardır. Envanter, ürün kategorileri, stok durumları ve açıklamalar gibi bilgiler e-ticaret sitenizden Google Ads hesabınıza Google Merchant Center aracılığı ile gelir.

Bir diğer deyişle Google Merchant Center ürünlerinize ait verilerin bulunduğu yerdir. Google Ads, kullanıcıların aradığı anahtar kelimeler ile sizin yüklediğiniz verileri karşılaştırır bu şekilde sizin reklamlarınızı Google Arama sonuçları, Youtube ve diğer Google iş ortakları web sitelerinde gösterir.

Google Merchant Center, ürünlerinizi onaylamak için bir takım bilgiler talep eder. Bunlar;

• ID
  • Ürün Başlığı
  • Ürün Açıklaması
  • Google Ürün Kategorisi
  • Link
  • Image_links (resim bağlantısı)
  • Fiyat
  • Stok Durumu
  • GTIN
  • Kargo Bilgileri
Eğer yukarıda saydıklarım arasında eksik bir bilgi varsa ürünleriniz onaylanmaz ve Google arama sonuçlarında reklamlarınız yayınlanmaz.

Google Merchant Center Ne İşe Yarar?

Google Merchant Center, en başta Google alışveriş reklamlarınızı verebilmek için bir zorunluluktur fakat onun dışında reklamlarınızın performansını artırmak için kullanacağınız ne büyük araçtır da. Google Merchant hesabınızı kurduğunuzda 2 adet uyarı görürsünüz. Kırmızı uyarılar ve sarı uyarılar. Kırımızı uyar gereklilikleri gösterir, eğer bu uyarılarda yer alan sorunları gidermezseniz ürünleriniz onaylanmaz. Sarı uyarılar ise ürünlerinizin onaylanmasına engel olmaz fakat reklam performansınızı iyileştirmenizde kritik önem taşır.

Her ne kadar “Google her şeyi bilir” algısı olsa da Google ona sunulmayan hiçbir şeyi bilmez. Ne kadar verirseniz o kadar karşılığını alırsınız. Bir örnekle açıklayalım; Google Merchant Center’a bir adet gömlek yüklediğinizi, başlığında “Slim Fit Çizgili Gömlek” yazdığınızı, açıklamada ise “%100 yerli üretim, kaliteli kumaşlar, kapıda ödeme fırsatı, kolay iade vs. şeyler yazdığınızı düşünelim. Bu bilgiler Google’ın reklamlarınızı doğru kişilere gösterebilmesi için yeterli değildirler. Google ürünü “pamuk erkek gömlek” aramasında çıkaramayabilir, “mavi erkek gömlek” aramasında çıkaramayabilir. Ürününüze ait anahtar kelimeleri ürün açıklamalarında geçirmeniz gerekli.

Son bir örnek daha verelim. Tuzluk ve biberlik sattığınızı hayal edelim. Eğer Google Ürün Kategorilerinde bu ürünlerin yemek masası aksesuarı olarak girmez ve boş bırakırsanız Google alışveriş reklamları sadece başlık veya açıklamalarda yazan bilgiler arandığında gösterilir. Fakat bu ürünlerin Google Ürün Kategorilerini girdiğinizde reklamlarınız daha geniş ve alakalı bir kitleye gösterilir. (Google Ürün Kategorileri listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Google Merchant Center Nasıl Kurulur?

Bir Google Merchant Center hesabı yaratmak için öncelikle bir Google hesabınız olmalı. Daha sonra ’sine gidip kendimize bir hesap yaralım.

1.Adım: Merchant Center’a hoş geldiniz ekranında işletmenizin bulunduğu ülkeyi, saat dilimini ve işletmenizin adını yazın.

2.Adım: Bir sonraki sayfada yer alan şartları kabul ettikten sonra açılan ekranda “Alışveriş Reklamları Ödemesi Yapıldı” seçeneğini işaretleyin ve devam butonuna basın.

Aslında teknik olarak hesabınız kurulmuş olsa da başlangıç adımlarından devam edelim, nasıl olsa buraya kadar kendiniz de gelebilirdiniz değil mi?

3.Adım: Hesabınız oluştuğunda ilk yapmanız gereken şey Google Ads hesabınız ile eşleştirmek. Bunun için Ayarlar Ve Araçlar Simgesi -> Bağlı Hesaplar sekmesine gitmemiz gerekli.

Daha sonra Diğer Google Ads Hesapları yazan bölümde Hesabı Bağla butonuna basın ve Google Ads kimliğinizi girin. Bağlantı isteği gönderdikten sonra Google Ads üzerinden Araçlar ve Ayarlar -> Bağlı Hesaplar -> Google Merchant Center Ayrıntılar bölümünde bağlantı isteğini kabul etmelisiniz.

4.Adım: Öğelerin otomatik güncellenebilmesi için Ayarlar Ve Araçlar Simgesi -> Otomatik İyileştirmeler bölümünden Otomatik öğe güncellemelerini etkinleştir seçeneğini aktive etmelisiniz. Açılan alt menüde Web sitemde “stokta” olan, ancak Alışveriş’te “stokta olmayan” öğeleri de güncelle. kutucuğunu da işaretleyerek kaydet butonuna basın.

Google Merchant Center Ürün Ekleme

1.Adım: Google Merchant Center hesabınıza ürünlerinizi yükleyebilmeniz için öncelikle web sitenizin size ait olduğunu doğrulamanız gerekir. Bu sebeple öncelikle Ayarlar Ve Araçlar Simgesi -> İşletme Bilgileri -> Web Sitesi bölümüne gidip web sitenize ait URL’yi aşağıdaki gibi girmeli ve kaydet butonuna basmalısınız.

Kaydet butonuna bastığınızda size doğrulamanız için 3 adet seçenek sunacak; Analytics, Etiket Yöneticisi ( ) ve sunucunuza manuel olarak eklemek. En hızlı ve kolay yönetimi “Sunucuma Erişebiliyorum” seçeneği ile ilerlemek ve verdiği kodu web sitesinizn header bölümüne eklemek ve doğrula butonuna basmak.

2.Adım: Web sitemizin aidiyetini doğruladıktan sonra Google Merchant Center ana sayfasında sol menüde bulunan Ürünler bölümüne tıklamalı ve Ürün Feed’i Oluştur butonuna tıklamalıyız.

3.Adım: Satış yapılan ülke ve sil seçeneklerini seçip devam butonuna bastıktan sonra 4 adet seçeneğimiz olan bir sayfaya yönleneceğiz. Bu 4 seçenek;

Google E-Tabloları ile Feed Yükleme: Bu seçenekte Google hesabınıza bağlı bir e-tablo seçmenizi ister. Eğer ürün Feed’iniz Drive hesabınızda bu şekilde kayıtlıysa bu seçeneği kullanabilirsiniz. Belirlediğiniz planda Feed’iniz güncellenir ve e-tablonuzda yaptığınız değişiklikler Google Merchant Center Hesabınıza yansır.

Planlı Getirme: Bu seçenekte size verilen alana ürün feedinizin bulunduğu bir URL (örn: efealtinellishop.com/gmcenter-feed-1/) yapıştırırsınız ve güncellenme tarihi seçersiniz. (örn: hergün sabah 3) Böylece feediniz üzerinde bir değişiklik yapıldığında Google Merchant Center’daki verileriniz de güncellenmiş olur.

Yükle: Bu seçenekte ürünlerinize ait excel dosyasında yer alan feedi manuel olarak siz yüklersiniz. Herhangi bir değişiklik durumunda güncel feed dosyasını yüklemeyi unutmayın!

Content API: Bu seçenekte ise 3.parti uygulamalar yardımı ile Google Merchant Center Feedinizi kontrol edebilirsiniz.

Biz en çok kullanılan seçeneği yani planlı getirmeyi kullanacağız.

4.Adım: Feedinize vermek istediğiniz adı, getirme sıklığını, ve dosya URL’sini girdikten sonra Feed Oluştur butonuna tıklamalıyız.

5.Adım: Çok güze! Feedimiz oluştu. Şimdi tek yapmamız gereken oluşturduğumuz feede tıklamak ve İşleniyor bölümünde yer alan Şimdi Getir butonuna basmak. Unutmayın feedinizde yer alan ürünlerin onaylanması 3 ile 5 iş günü kadar sürebilmekte hatta bu süre yaşadığımız pandemi sebebi ile uzayabilmekte. Yani feedinizde yüklediğiniz ürünlerin onaylanması uzun sürebilir, sabırlı olun ve merak etmeyin.

Sonuç

Güzel bir Mechant Center hesabı demek güzel bir Alışveriş kampanyası demek. Biliyorum hiç eğlenceli değil ve biraz karışık geliyor fakat inanın bana sizi diğer alışveriş kampanyalarından ayıracak ve Google sıralamalarında daha düşük ücretlerle öne çıkaracak şey Google Merchant Center hesabınız.

Siz de her gün Google üzerinden ürün arıyorsunuz. Başlıklarını kendi aradığınız şekilde yazmaya özen gösterin “Kırmızı pamuk slim fit gömlek” gibi. Ürün açıklamalarınızda özellikle de ilk paragrafında anahtar kelimelerinizi güzelce serpiştirebilirseniz alakalı bir çok arama sonucunda çıkabilirsiniz. Google ürün kategorilerinizi girerek ise Google’a ne tarz aramalarda çıkmanız gerektiğini söylemiş olursunuz. Merchant Center uyarılarınızı düzenli temizlediğiniz sürece herhangi bir sorununuz olmamalı.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar