Windows'ta Ruby Kurulumu(1.9.3)

Bilgisayarcı

Çalışkan Üye
Ruby çalışmalarınısı Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarda yapacaksanız ilk olarak buradan kurmak istediğiniz Ruby sürümünü indirmelisiniz. Ben bu konu anlatımı için kararlı son sürüm olan 1.9.3 sürümünü kullanacağım.

İndirdiğimiz dosyayı ilk çalıştırdığınızda aşağıdakine benzer bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranı I Accept the License seçeneğini seçerek yani lisans koşullarını kabul ederek geçiyoruz.

Lisans ekranını geçtikten sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda dikkat etmeniz gereken nokta aşağıdaki resimde seçili olan iki seçeneği sizin de kesinlikle seçmeniz gerekiyor.

İlk seçenek Windows’un cmd komutuyla ulaştığımız konsol ekranından ruby kullanabilmemizi sağlıyor.

Install seçeneğiyle devam ettikten sonra gerekli dosyalar bilgisayarınıza kopyalanacak ve Ruby kurulumunuz tamamlanmış olacak ve aşağıdaki Finish ekranıyla karşılaşacaksınız.

Aşağıdaki son resim Ruby kurulumuyla alakalı değil. Sadece ruby’nin kurulduğunu görmeniz için konsol ekranından ruby sürümünü görüntülettim.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar