Neler yeni
  • Değerli üyelerimiz, sitemize giriş kullanıcı adı ile değil E-mail adresiyle olmuştur. Lütfen giriş yaparken kullanıcı adı yerine e-mail adresinizi yazın.
    Foruma üyelikler kısa bir süreliğine açık hale getirilmiştir. Yeni üyelikler admin tarafından kontrol edilip uygun görülür ise aktif edilecektir.

Yerel SEO Rehberi

Katılım
24 Nis 2020
Mesajlar
1,045

Lokal SEO günümüzde özellikle küçük ve orta işletmeler için vazgeçilmez bir hal almaya başladı. Bunun sebebininse günümüzde işletmeler hakkında bilgiye anlık olarak internet üzerinden öğrenmemizdir. İşletmeniz için lokal SEO (yerel SEO) çalışmalarına başlamadıysanız anlık veriye ulaşmak isteyen müşteri potansiyelini kullanamıyorsunuz demektir. Lokal SEO’da özellikle yakındaki işletmeleri hedef alan mobil aramalar gün geçtikçe artmakta ve kullanıcılar tarafından oldukça fazla kullanılmaktadır. Dolayısıyla da bu tarafta ki rekabet git gide artmaktadır.Yerel SEO Nedir?

Arama sonuçlar sayfasında coğrafi sonuçlara yer veren her türlü aramaya yerel aramalar olarak tanımlayabiliriz. Yerel SEO ise arama sonuçlar sayfasında ki alakalı yer arama sonuçlarından elde edilen trafiği artırmak için sitenize yapacağınız optimize etme sürecidir. Bu sonuçlar kullanıcıya lokasyon bazlı da sunulabildiğinden ürün veya hizmetinizi kullanıcılara tanıtabilirsiniz. Üstelik bu işlemi Google veya diğer arama motorlarında gerçekleştirebilirsiniz. Ancak şunu belirtmeliyiz ki Google’ın lokal SEO çalışmalarındaki Türkiye pazar payı yaklaşık %83 olduğu biliniyor. Google’a en yakın rakibin yaklaşık %16 ile Yandex olduğunu hatırlatmak istiyoruz.Türkiye Pazarında Arama Motoru Kullanımı


Yukarıda görüldüğü gibi Google özelinde yapılacak çalışmalar ile hedef kitlemizi artırabiliriz. Yıllar önce adı bile anılmayan Lokal SEO, artık çoğu işletme tarafından kullanılıyor ve herkes tarafından uygulanan basit yöntemler yetersiz kalıp, iyi bir sonuç almak için çıtayı bir tık daha yukarı taşımanız gerekiyor. Genel SEO ve Lokal SEO ne kadar benzer yöntemler çevresinde gelişseler de gözden kaçırmamak adına püf noktalara değinmek istiyoruz.

Örnek verecek olursak Google’da “temizlik şirketi” araması yapıldığında ilk olarak karşımıza çıkan arama sonuçları aşağıdaki gibi reklamların olduğu görülüyor.


Aşağıda görüldüğü gibi temizlik şirketi aramasında karşımıza reklam sonuçları, mobil uyumlu yerel paketler(snack pack) ve organik sonuçlar çıkıyor. Snack pack, arama sorgusunda en alakalı 3 yerel işletme bilgisinin yer aldığı kısımdır.
Lokal SEO arama sonuçlarında karşılaştığımız bir diğer kriter ise Google benim işletmem hesap profilidir. Burada kullanıcıya işletme adresi, telefonu, harita bilgisi, site bilgisi gibi birçok veri bir kutu içerisinde sunuluyor. Bu kutunun bir diğer adı ise My Business alanıdır. Bu alandan kullanıcı işletmenizi arayabilir, internet sitenizi inceleyebilir veya harita yardımıyla size ulaşabilir. Aşağıda örnek benim işletmem görünümüne yer verdik.


Lokal SEO çalışmaları ile işletme bilgileriniz, hizmetleriniz gibi gelişmiş arama sonuçlarını kullanıcılara gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Burada ki rekabet düzeyinin artıyor olması işletmelerin bu tarafta aksiyon almaları ve gelişime ayak uydurmaları gerekmektedir.

Lokal SEO ile ziyaretçi çekmek için birinci sırada olmanıza gerek yok desek ne düşünürdünüz?

Beraber bir maceraya çıkıp ziyaretçi gözünden bu süreci inceleyelim. Evin temizlik işlerine yetişemiyoruz ve civardaki temizlik şirketlerine bir göz atalım dedik. Elbette reklamlar ile karşılaşıyoruz ilk sonuçlarda fakat İstanbul kelimesi fazla genel duruyor. Reklamları atlıyoruz, çünkü sadece civardaki işletmeler ilgimizi çekiyor şu anda.

Ve işte aradığımız kısma geldik! Birkaç saniye göz attıktan sonra üç sonuçtan bir tanesi ilgimizi çekiyor, elbet siz de aynısına bakıyorsunuz şu anda. Parlayan 5,0 puanı ve neredeyse yeterli 13 yorumu ile Kartal Temizlik Şirketleri, 1. Sıradaki rakibinin altında olmasına rağmen dikkatleri üzerine çekiyor ( panik yapmayın kırmızı çizgiyi biz çizdik altına )


Örnekte işlediğimiz gibi, 3. lokal arama sonucunda çıkan websitesi üstündeki bütün rakipleri kolayca egale etti. Lokal SEO’ya yoğunlaşmak isteyen bir şirket iseniz SEO adımlarınızı doğru bir şeklide işledikten sonra neye dikkat etmeniz gerektiğinizi anladığınızı varsayıyorum.

Ayrıca yerel SEO çalışmalarınızda arama yaptığınız sonucu kolaylıkla görebilmeniz adına https://www.seohocasi.com/google-yerel-arama-sonuclari-araci/ adresinde ki aracımızı kullanarak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Lokal SEO İçin Yapılması Gerekenler

Google My Business Optimizasyonu

My Business ile Google’ı işletmeniz hakkında bilgilere boğun. Google My Business ile ürün veya hizmetlerinizi kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunabilirsiniz. Brandmuscle tarafından hazırlanan rapora göre yerel işletmelerin %56’sının hala Google My Business hesabı bulunmuyor. Burada oluşturduğunuz Google My Business kısmının web sitenizin yerine geçmeyeceğini hatırlatmak isteriz. İşletmeniz hakkında yer vereceğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olunuz. Çünkü bu bilgiler haritalar ve arama sonuçlar sayfasında kullanıcılara sunulacaktır.

Google My Business hesabınızı nasıl oluşturacağınıza göz atalım. Öncelikle My Bysiness hesabınızın olup olmadığını anlamak adına bir arama gerçekleştirelim. Sitenizin adını arama çubuğuna girerek aramanızı gerçekleştirin. Sağ tarafta bir kutu içerisinde işletme profiliniz gelmeyecekse My Business hesabınızın olmadığını anlayabilirsiniz. Bu durumu kontrol etmemizin sebebi işletmenizin bir veya iki yıldan fazla süredir Google’da yer alması durumunda kendiliğinden oluşabiliyor. Google My Business sayfasına gidin işletme adınızı ve adres bilgilerini girin. Bu sayfadan işletmenize ait bir sayfa olup olmadığını da görebilirsiniz.
Açıklama kısmında bağlantılar içeren uzun içerikli bir tanıtım yazısına yer verin. İşletmenizin uygun olduğu kategoriyi seçin. Türkiye’de hizmet veriyorsanız yerel telefon numaranızı ekleyin. Açılış saati, çalışma günleri veya özel günlerdeki tatil durumunuzu belirten verilere yer verin. Profil resmi eklerken yüksek çözünürlüklü olmasına dikkat edin. Mümkün olduğunca fazla fotoğraf yükleyerek kullanıcılara işletmeniz hakkında bilgi verin. İşletme adresinize yer verin. Müşterilerinizin yorum yapması için ilgili alanları ekleyin.

Yukarıdaki tüm detayları eksiksiz bir şekilde doldurursanız Google My Business hesabınız hazır olmuş olacak. Bu alan tam anlamıyla yayına alınca size posta ile postcode gelecek ve bu kodu girdikten sonra işletmeniz Google My Business’a dahil olacak. İşletmenizi kullanıcılara kolaylıkla sunabilirsiniz. Bu adımları ve SEO çalışmalarınızı tamamladıktan sonra geriye tek bir şey kalıyor. İyi bir hizmet sunup memnun müşterileri pozitif yorumlar almak.

NAP (Name, Address, Phone Number) Düzenlenmesi

Web sitenizin bilgilerinin doğruluğu önemlidir. Sitenizin adı, adresi ve telefon numarası bilgilerinin doğru bir şekilde güncellenmesi gerekiyor. Arama motoru botları doğru girdiğiniz bilgileri arama sonuçlar sayfasında bazı sorgu sonuçlarında da kullanabilir. Burada Schema.org ile kullanılacak işaretleme belirlenir. Ayrıca sitenize yerleştirebileceğiniz kod aşağıdaki gibidir.


<div itemscope itemtype="http://schema.org/LocalBusiness">

<p itemprop="name">COMPANY NAME</p>

<p itemprop="address" itemscope itemtype="http://schema.org/PostalAddress">

<p itemprop="streetAddress">ADDRESS LINE 1</p>

<p itemprop="addressLocality">CITY</p>,

<p itemprop="addressRegion">REGION</p>

<p itemprop="postalCode">POSTCODE/ZIP</p.

<p itemprop="telephone">PHONE NUMBER</p>

<meta itemprop="latitude" content="LATITUDE" />

<meta itemprop="longitude" content="LONGITUDE" />

</div>

Yukarıdaki şablonu sadece kalın olarak belirtilmiş yerleri değiştirerek web sitenize uygun halde kullanabilirsiniz. NAP ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Lokal İncelemelerin Düzenlenmesi

Lokal incelemelerin hem kullanıcı tarafında hem de yerel arama sonuçlar sayfasındaki sıralamaya etkisi oldukça fazladır.


Lokal incelemelerde ki iyileştirmeleri öncelikle ilgili sektörle iletişimde olan yani hedef kitleniz tarafından incelenerek yorumlarda bulunmalarını sağlayabilirsiniz. Bu durum sitenizin mevcut durumunu olumlu yönde etkileyerek arama yapan kullanıcının sitenize güven duymasını sağlayacaktır.
 
Google ads alanı