Analytics verilerinde çok sayıda sayfada, oturum süresi sıfır olması neden olabilir?

Yamaç

Çalışkan Üye
Firma rehberi içerikli sitemin Google Analytics verilerini incelerken ilginç bir durumla karşılaştım. Nedeni konusunda fikrinizi almak için aşağıda paylaşıyorum:

1 Aylık süreçteki "açılış sayfalarıma" baktım. 48bin civarında farklı sayfam listelendi. Hangi sayfalarda "hemen çıkma oranı yüksek" görmek için buna göre sıralama yaptırdım. %100 oranlı sayfalardan geriye doğru sıraladı.

Bu sayfaların ilk 27bin kadarında hemen çıkma oranı %100 , gezilen sayfa sayısı 1 ve en ilginci ortalama sitede geçirilen süre (0) sıfır! Oldukça ilginç geldi bana, Bu 27bin sayfa içinde 1-3-5-15 gibi birden fazla ziyaretçi almış pek çok sayfa var. Bir sayfaya giren yanlışlıkla gelmiş olsa bile 1sn-2sn-5sn gibi sürelerde sitede kalmış olması gerekmez mi?

Söz konusu sitemde analytics kodu <body> etiketinden hemen sonra yer alıyor. Kodu eklediğim zaman analytics açıklamalarında bu şekilde yerleştirilmesi gerektiği yazıyordu. Bazı sitelerde </head> etiketinden önce yerleştirilmiş. Bunun bir etkisi olabilir mi sizce?

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar