Baykar 600 milyon TL'lik yatırımla ARGE merkezi açıyor, kapasite büyütüyor

Amadeus

Yasaklı Üye
Resmi Gazete'de bugün yayınlanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yürürlüğe giren kararla, İnsansız Hava Aracı (İHA) imalatçısı Baykar Savunma, 8 yıllık dönemde 600 milyon TL'lik yatırım için düğmeye bastı. Tamamen Baykar'ın öz kaynakları ile hibe yardım alınmadan yapılacak bu yatırım ile yeni bir ARGE merkezinin açılmasının yanı sıra üretim kapasitesi de üç kat artırılacak. Yatırım ile 1122 kişiye de istihdam sağlayacak.
Yatırım döneminde vergi muafiyetine de sahip olacak Baykar Makina, yıllık olarak TB2 Bayraktar üretimini 46 adetten 92'ye, Haberleşme Sistemini 23'ten 60'a, Avionik Sistemini 45'ten 100'e, Taktik İHA için Yer Kontrol Sistemi'ni 23'ten 60'a çıkartacak.
Ayrıca AKINCI İHA sistemi için yıllık 24 adet, Muharip İnsansız Hava Aracı ve Alt Bileşenleri için de yıllık 36 adetlik üretim kapasitesine kavuşulacak.

400 MİLYON DOLAR ÜLKEDE KALACAK
Yatırım ile Baykar Savunma aynı zamanda bir ARGE Merkezi de açacak. Bu merkezde Türkiye'nin savunma sanayi için ithal etmek zorunda kaldığı bir çok teknolojinin geliştirilmesi ve sonrasında ihraç etmesi hedefleniyor. Halen bu tür ileri teknoloji için 400 milyon dolar yurtdışına gidiyor. Bu merkez, geliştireceği teknolojiler ile ithalatın azaltılması ve ihracatın artırılmasını da öngörüyor.

JET MOTORLU İHA
Bu yatırım planı ile Baykar'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı Muharip İnsansız Hava Aracı hakkında da ilk bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Jet motorlu olarak tasarlanacak bu sistem, Türk Hava Kuvvetleri'nin taarruz kapasitesine önemli bir katkı sağlaması hedefleniyor.

UÇAN OTOMOBİL
Baykar'ın İHA sistemleri ile birlikte bir diğer önemli projesi de Uçan Otomobil olacak. Yeni nesil otonom sistem ve yazılımları uçan otomobile uygulayacak Baykar, bu konudaki gelişmeleri de yakından takip ediyor.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar