XYZ Siteleri için yapılması gerekenler

wbmstr

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar, bir çok kişi wordpress üzerine kurulu dünya kadar xyz siteleri mevcut ancak wordpress sadece kur bırak ile oluşan bir sistem değildir. Hele ki video sitelerinde ise durum daha farklı.

Eski yöntem olarak bilinen 301 SEO taktiğini bir sitenin TİB yedikten sonra uygulanması gereken son işlemlerden bir tanesi olmakla beraber bunun yanı sıra ise sitenizin alt yapısında ve veritabanında bulunan CACHE SERP Linkler Önbellekleme gibi çöküntü yada çöp olmuş artık kullanılmayan sorgulama türlerinin kapatılması sizin açınıza her zaman daha iyi olacaktır.

Sizlere buradan Wordpress ile seo taktiğini, video sitelerin gelişimini ve daha çok uzun yollar anlatmaya özen göstereceğim.

Burada bir kaç anlatıma başlamadan önce hepinizin sitelerinde şunu yapmasını isterim.

Doğru Tema ( evet burada herkes diyecek ki tema ne kadar önemli bu iş için millet girecek ve izleyecek. Eğer ki temanızı siz düzgün tutmuyor iseniz Arama motorları da sizi düzgün işlemez. )

Eğer ki temanız da js dosyaları haddinden fazla mevcut ise Robots.Txt dosyamızda bunu engellememiz gerek. Aksi taktirde spam yada çeviriye düşebilirsiniz.

Eklentilerden uzak durun!

Herkes şunu yapıyor veya yapmayan bile var bilemiyorum ama gördüğüm kadarı ile söylemek istiyorum. Bir wordpress kendi haline uzun süre çalışır ve SERP linklerinizi doğru orantılı yaptığınız sürece her zaman index alırsınız. Ancak ne yazık ki sektörün genişliği yüzünden ve kimse birbirini çekemediğinden dolayı saldırılar şunlar bunlar v.s. v.s. gibi sıkıntılı olaylar geçirenler bazı özel eklentileri kurmak zorunda kalıyor. Yada sunucu hızı çok iyi olmayan kişiler CACHE eklentilerine mecbur kalıyorlar.
Evet doğru, wordpress CPU kullanımını çok yapıyor ancak önbellekleme özelliğini kapatırsanız bildiğiniz FİBER kadar hızlı kum tanesi kadar az yer kaplayabiliyor.

Bunu biliyor muydunuz ?

Wordpress backlink ve hacklink nereden geldiğini algılar ve kendi fonksiyonlarını kullanarak scirpte zarar vermesin diye engeller. Evet bu benim için de bir şok etkisiydi ancak yeni güncellemeler de o kadar çok ilerlemişler ki artık tek başına bir devlet olmuşlar. E arada bi wordpress'in açığını bulsak da sonuçta adamlar bas bas bağırıyor biz açık kaynaklı scirpt yaptık siz istediğiniz gibi geliştirin diye.

Bu sözü söyleyen kuruluşa biz gidipte ihanet edemeyiz tabi. Ne yapıyoruz wp-includes/class-snoopy.php şablonunu açarak 71. satıra aşağıda ki kodu ekliyoruz.

PHP- Kodu:
var $clound = "1*0"; // ip adresi denetle
bunu yaptığımız zaman artık proxy gibi saldırgan ip'ler doğrudan olmayan clound sunucuya takılacak ve sitenizi hiçbir şekilde etkilemeyecek.

Şunu sormayın, SHELL saldırısını da yok eder mi. Bu konuya farklı bir şekilde inicez

Şimdilik yazmaktan sıkıldım sorularınıza göre cevap vermeye çalışacağım.

Unutmayın, wordpress hayal edemeyeceğiniz kadar büyük bir yazılımdır ve bir php ile oluşmaz. Kendi fonksiyonları bulunur.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar