WordPress Seo Eklentileri

wbmstr

Paylaşımcı Üye
Merhabalar, bu yazımda sizlere kendi sitelerimde kullandığım eklentileri yazacağım. WordPress arama motorları tarafında sevilen en güzel hazır CMS sistemlerinden biri diyebiliriz. Tabi ki kendi başına bir yere kadar sevdirebilir. Şimdi sizlere WordPress sitelerimde kullandığım eklentileri tanıtacağım. Ben çok fazla eklenti kullanmıyorum, çünkü ne kadar çok eklenti kullanırsak sitemiz o kadar çok CPU harcar ve yavaş açılmasına sebep olur.m

All in One Seo

Hemen hemen her WordPress sitede kullanılan eklenti diyebilirim. WordPress ile 2005 yılında tanıştım, o gün bu gündür bu eklentiyide kullanıyorum. Temel bir çok özellikleri bünyesinde barındırır ve ayarlarını sitenize ekler. Facebook ve Twitter meta etiketlerini otomatik olarak ekletir ve sosyal paylaşımlarınızı yaptığınız da resimler ile güzel bir şekilde görünmesini sağlar. Son zamanlarda arama motorları sosyal medyaya önem vermeye başladı. Hal böyle olunca da paylaşımlarımızı sosyal medya üzerinden de tanıtıyor. WordPress’e yeni başlayanlar için çok güzel bir eklenti, bir de pro versionu var, 39$’a bu eklentinin pro versionunu alabilir ve siteniz için gereken bütün ayarları kendisi yapmaktadır.

Google XML Sitemap

Bu eklenti sayesinde sitenizin içeriklerini, arşivlerini, etiketlerini sayfalarını oluşturabilir ve arama motorlarına gönderebilirsiniz. Sitemap SEO için önemli bir unsurdur, bu eklenti sayesinde oluştuduğunuz haritayı Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarına ekleyebilir ve gönderebilirsiniz.

Simple Tags

Simple Tags sayesinde blog’unuza eklediğiniz yazılarda etiket eklerken eğer eklendiğiniz etiket konu içerisinde geçiyorsa bu etikete link ekliyor. Mesela ben sitemde WordPress etiketi kullandım ve eklediğim bir konunun etiket kısmında WordPress geçiyor, eklenti bu kelimeye link vererek o kelimeyi içeren bütün yazıları size çıkartıyor. Arama motorları indexlerken de bu etiketlere bakarak doğru şekilde indexlenmenizi sağlıyor. Yazı içerisinde de bazı kelimelere link eklendiğini görebilirsiniz, mantığı da bu şekilde çalışmaktadır.

WP Super Cache

WordPress sitelerimde olmazsa olmazlardan biridir. Günlük 30 K bulan video sitemde kullandım ve çok faydasını gördüm. Yüksek hitli siteler için kullanılması gereken bir eklenti, eklenti sayesinde CPU kullanımızı azaltabilir, trafik kullanımınız azalır ve sayfalarınızın hızlı açılmasını sağlar. Mantığı ise konularınızı .html olarak bir dosya içerisinde saklar ve eğer o sakladığı dosya’da herhangi bir değişiklik olomadıysa cache almış halini gösterir ve böylelikle MySQL’den aynı sorguları defalarca çağırmamış olursunuz.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar